Açlık Yoksulluk Sınırı
DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AYLIK GIDA HARCAMASI
Ocak 2005 - Mart 2014
MART 2014 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.742,73 lira olmuştur.
ŞUBAT 2014 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.681,99 lira olmuştur.
OCAK 2014 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.580,35 lira olmuştur.
ARALIK 2013 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.523,09 lira olmuştur.
KASIM 2013 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.470,42 lira olmuştur.
EKİM 2013 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.466,65 lira olmuştur.
EYLÜL 2013 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.361,71 lira olmuştur.
AĞUSTOS 2013 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.321,57 lira olmuştur.
TEMMUZ 2013 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.295,89 lira olmuştur.
HAZİRAN 2013 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.327,91 lira oldu.
MAYIS 2013 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.241,96 lira oldu.
NİSAN 2013 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.297,76 lira oldu.
MART 2013 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.311,38 lira oldu.
ŞUBAT 2013 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.280,45 lira,
OCAK 2013 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.265,55 lira,
ARALIK 2012 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.208,48 lira,
KASIM 2012 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.120,61 lira,
EKİM 2012 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.120,55 lira olarak hesaplanmıştır.
EYLÜL 2012 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.091,65 lira olarak hesaplanmıştır.
AĞUSTOS 2012 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.048,06 lira
TEMMUZ 2012 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Özellikle gıda fiyatlarının artmaması aile bütçesi içinde önemli yeri oluşturan mutfak harcamasını rahatlatırken, tüketici endeksinde gıda harcamasının göreli ağırlığı nedeniyle enflasyon hesaplamasına da olumlu yansımaktadır. Ancak ramazan ayında mutfak harcamasında artış olmamasına karşın elde edilen gelirin ailenin zorunlu ihtiyaçları karşısında yetersiz olması “hayat pahalılığı” etkisinin sürmesine neden olmaktadır.
HAZİRAN 2012 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.012,97 lira
MAYIS 2012 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.014,19 lira
NİSAN 2012 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Son dönemde benzin, elektrik ve doğalgaza yapılan zamlarla sarsılan aile bütçesi, gıda fiyatlarında, özellikle mevsim koşullarına bağlı olarak meyve-sebzede görülen fiyat gerilemesi nedeniyle bu ay -bir nebze olsun- rahatladı.
MART 2012 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.108,78 lira
ŞUBAT 2012 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.171,27 lira.
OCAK 2012 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Fiyat artışları nedeniyle son bir yılda sadece mutfağa gelen ek yük 89 lira olarak hesaplanırken, ailenin yaşama maliyeti bir önceki yıla göre 288 lira arttı. Önceki yılın aynı döneminde açlık sınırı 870,37 lira ve yoksulluk sınırı 2.835,08 lira olarak hesaplanmıştı.
ARALIK 2011 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Fiyat artışları nedeniyle son bir yılda sadece mutfağa gelen ek yük 73 lira olarak hesaplanırken, ailenin yaşama maliyeti bir önceki yıla göre 236 lira arttı. Önceki yılın aynı döneminde açlık sınırı 867,80 lira ve yoksulluk sınırı 2.826,70 lira olarak hesaplanmıştı.
KASIM 2011 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Anayasada, asgari ücretin tespitinde göz önünde bulundurulmasına vurgu yapılan “çalışanların geçim şartları” konusunda önemli bir gösterge olan “açlık ve yoksulluk sınırı” çalışmasının Kasım 2011 ayı sonuçlarına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 926,58 liraya yükseldi. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.018,18 lira oldu.
EKİM 2011 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Temel mal ve hizmet fiyatlarında meydana gelen fiyat artışları aile bütçesini sarstı. Son üç aydaki fiyat artışı mutfak harcaması itibariyle yüzde 4,16 olarak hesaplandı. Birçok ürünün üretiminde temel girdi olan elektrik ve doğalgaza yapılan zammın önümüzdeki aylarda fiyatlara yansımasıyla enflasyonda artış bekleniyor. Meydana gelen zincirleme fiyat artışları dar ve sabit gelirli halkın yaşantısını olumsuz etkiledi. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bu ay 913,29 liraya yükseldi. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 2.974, 90 lira oldu.
EYLÜL 2011 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
TÜRK-İŞ tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak için 24 yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının Eylül 2011 sonuçlarına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken -ama gelir yetersizliği nedeniyle milyonlarca ailenin yapamadığı- gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 902,41 lira tutarında oldu. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 2.939,45 lira oldu.
AĞUSTOS 2011 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
TÜRK-İŞ tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak için 24 yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının Ağustos 2011 sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin yapması gereken toplam harcama tutarı bir önceki aya göre 8,71 lira yükseldi. Mutfak enflasyonundaki bir aylık artış yüzde 1 olarak hesaplandı.
TEMMUZ 2011 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Ücretli çalışanların ağırlıklı bir bölümünün geliri olan asgari ücret günde 1 liralık artışla Temmuz 2011 ayından itibaren 658,95 liraya yükseldi. Ancak tek bir işçinin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürdürebilmesi için yapması gereken harcama tutarı, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) tarafından yapılan çalışmaya göre bu ay için 900,55 lira olarak hesaplandı.
HAZİRAN 2011 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) tarafından Aralık 1987’den bu yana her ay düzenli olarak yapılan “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının sonuçları, 2011 Haziran ayı itibariyle çalışanların geçim koşullarını ortaya koydu. Buna göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapılması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 878,18 liradır.
MAYIS 2011 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Her seçim döneminde olduğu gibi bu yıl da seçim kampanyalarının gözde kesimini oluşturan yoksulların durumu yıllar boyunca değişmemiştir. Siyasal parti temsilcileri seçim döneminde yoksullara yönelik vaatlerde bulunmakta ve fakat değişen siyasal iktidarlara rağmen yoksulların geçim şartları aynı kalmaktadır. Ülkede kimi dönem yaşanan yüksek büyüme ve siyasal istikrara karşın yoksulların geçim şartları iyileşmemekte, istikrarlı biçimde olumsuz devam etmektedir.
NİSAN 2011 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Ülkede uygulanmakta olan ekonomik politikaların olumlu bir sonucu enflasyondaki gerileme süreci oldu. Gıda fiyatlarındaki gerilemenin etkisi genel tüketici fiyatlarına yansıdı. Aşağıdaki TÜRK-İŞ ve TÜİK verilerinin yer aldığı grafikten de görüleceği üzere, tüketici fiyatları endeksi ile endekste önemli bir ağırlığı bulunan gıda fiyatları endeksi Mart 2011’de yüzde 4,00’ün altında gerçekleşti. TÜRK-İŞ gıda endeksi ise Nisan 2011’de son oniki ay itibariyle yüzde 2,04 olarak hesaplandı.
MART 2011 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) tarafından yapılan ve ülkede çalışanların geçim koşullarını ortaya koyan “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının 2011 Mart ayı sonuçlarına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapılması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 870,61 liradır. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 2.835,85 liradır.
ŞUBAT 2011 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) tarafından yapılan ve ülkede çalışanların geçim koşullarını ortaya koyan araştırmanın 2011 Şubat ayı sonuçlarına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapılması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 889,54 liradır. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 2.897,54 liradır.
OCAK 2011 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Türkiye’deki fertlerin yüzde 18,08’ini oluşturan 12 milyon 751 bin kişi devletin resmi istatistik kurumunun hesaplamasına göre yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Hesaplamaya esas alınan yoksulluk sınırı bir kişi için, geçerli olan asgari ücretin üçte ikisi oranındadır.
ARALIK 2011 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) tarafından yapılan ve ülkede çalışanların geçim koşullarını ortaya koyan araştırmanın 2010 Aralık ayı sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 867,80 lira ve yoksulluk sınırı da 2.826,70 liradır.
KASIM 2010 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Çalışanların ailesiyle birlikte “insana yakışır” geçim koşullarına sahip olması temel hak ve özgürlükler arasında yer almaktadır. Sosyal politika aracı olarak bu amacın gerçekleştirilmesinde asgari ücret uygulamasının büyük önemi ve etkisi bulunmaktadır. Önümüzdeki ay toplanacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapacağı çalışmalar sonucu belirlenecek asgari ücret tutarı, yaşamını aldığı ücretle sürdüren milyonlarca kişiyi doğrudan ilgilendirmektedir. Son günlerde sıklıkla tartışılmakta olan “Beyaz Türk” veya “Siyah Türk” tanımından daha da öncelikli olan “Yoksul Türk” ve içinde bulunduğu ağır geçim koşullarıdır.
EKİM 2010 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) tarafından 23 yıldan bu yana aralıksız olarak her ay yapılan “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının sonuçlarına göre, Ekim 2010’de açlık sınırı 860,18 lira ve yoksulluk sınırı 2.801,88 lira olarak gerçekleşmiştir
EYLÜL 2010 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
TÜRK-İŞ tarafından yapılan çalışmanın Eylül 2010 ayı sonucuna göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapılması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) geçen aya göre artarak 846,63 lira oldu. Gıda harcaması yanı sıra giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamalarla birlikte toplam harcama tutarı (yoksulluk sınırı) ise 2.757,75 liraya ulaştı.
AĞUSTOS 2010 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
TÜRK-İŞ tarafından yirmi üç yıldan bu yana aralıksız olarak her ay hesaplanan “açlık ve yoksulluk sınırı” çalışmasının ağustos 2010 ayı sonucuna göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapılması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) geçen aya göre azalarak 815,99 lira olarak hesaplandı. Gıda harcaması yanı sıra giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamalarla birlikte toplam harcama tutarı (yoksulluk sınırı) ise 2.657,95 lira oldu.
TEMMUZ 2010 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
TÜRK-İŞ tarafından yirmi üç yıldan bu yana aralıksız olarak her ay hesaplanan “açlık ve yoksulluk sınırı” çalışmasının Temmuz 2010 ayı sonucuna göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapılması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 821,66 lira ve gıda harcaması yanı sıra giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamalarla birlikte toplam harcama tutarı (yoksulluk sınırı) ise 2.676,42 lira olmuştur.
HAZİRAN 2010 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
İşsizlik yoksulluğun temel nedenidir. TÜRK-İŞ’in yirmi üç yıldan bu yana aralıksız her ay yaptığı araştırmanın sonuçları, çalışanların içinde bulunduğu geçim koşullarını ve halkın temel tüketim malları fiyatlarındaki değişimi değerlendirme imkanı sağlamaktadır.
MAYIS 2010 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Özellikle meyve-sebze ile et fiyatlarındaki gerileme “mutfak harcamasını” olumlu etkiledi. Geçtiğimiz ay 2,39 lira olarak hesaplanan ortalama meyve-sebze fiyatı bu ay 2,12 lira oldu. Sebze fiyatı kilogram olarak ortalamada 51 kuruş gerilerken ortalama meyve kilogram fiyatı ise 14 kuruş arttı. Et fiyatı ise yaklaşık yüzde 7,00 oranında geriledi. Ortalama sebze-meyve ile et fiyatındaki gerilemenin mutfağa aylık katkısı yaklaşık 35 lira oldu.
NİSAN 2010 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için Nisan 2010 ayı itibariyle yapması gereken harcama tutarı (açlık sınırı) 852,50 lira olarak hesaplanmıştır. Gıda harcaması yanı sıra giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamalarla birlikte yapılması gereken toplam harcama tutarı (yoksulluk sınırı) ise 2.776,86 lira olmuştur.
MART 2010 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Son aylarda gıda fiyatlarında görülen yüksek artışlar, ücretli kesimin ve emeklilerinin geçim koşullarını doğrudan etkilemektedir. Gıda enflasyonunda yılın ilk üç ayı itibariyle meydana gelen artışın sonucu, sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için yapılması gereken mutfak harcaması tutarı giderek artmış ve halen geçerli olan asgari ücretin 1,5 katına ulaşmıştır.
ŞUBAT 2010 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Konfederasyonumuzun hesaplamalarına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için Şubat 2010 ayı itibariyle yapılması gereken harcama tutarı 842,98 lira olarak hesaplandı.
Gıda harcaması yanı sıra giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri diğer zorunlu harcamalarla birlikte yapılması gereken toplam harcama tutarı 2.745,88 liraya ulaştı.
OCAK 2010 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Hatırlanacağı üzere, 2010 yılının ilk altı aylık döneminde brüt asgari ücret yüzde 5,2 oranında artışla net 576,57 lira olarak belirlendi. Diğer bir ifadeyle aylık net asgari ücrette sadece 30 lira artış sağlandı. Aynı biçimde, düşük maaş almakta olan işçi ve esnaf emeklilerinin aylığı sadece 60 lira artırıldı. Böylece en düşük işçi emeklisi maaşı 668,30 lira ve en düşük esnaf emeklisi maaşı 531,30 lira oldu.
ARALIK 2009 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Konfederasyonumuzun hesaplamalarına göre “insan onuruna yaraşır bir yaşam düzeyi” için yapılması gereken harcama tutarı Aralık 2009 ayı itibariyle 2.588,36 liradır. Kuşkusuz bu tutar ücret olmayıp haneye girmesi gereken gelir toplamını ifade etmektedir. Ancak çoğunlukla ücret işçi ailesinin tek gelir kaynağı olmaktadır. Elde edilen ücret geliri aile bireylerinin geçimi için yetersiz kalmakta ve yoksulluk yaygınlaşmaktadır.
KASIM 2009 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Türkiye’de bugün milyonlarca aile sağlıklı beslenememekte, insan onurunun gerektirdiği yaşama koşullarından uzak geçim mücadalesi vermektedir. Çalışanların içinde bulundukları geçim koşullarını ortaya koyan önemli bir gösterge “TÜRK-İŞ Açlık ve Yoksulluk Sınırı” çalışmasıdır. Kasım 2009 itibariyle ülkemizde dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık harcama tutarı 777,53 liradır.
EKİM 2009 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Siyasal iktidar tarafından hazırlanan Orta vadeli Program’da istihdam artışının sınırlı olacağı görülmektedir. Artan nüfusla işgücü piyasasına yeni girecekler ile yaşanan ekonomik kriz nedeniyle işsiz kalanları istihdam edebilecek yeterlilikte olmayan ekonomik büyüme nedeniyle yoksulluk daha da artacaktır. Yoksulluğu azaltmaya yönelik transferlerin daha etkin hale gelmesi öngörülmektedir. Böylece 2010-2012 döneminde de yoksullukla mücadelenin “iş” değil “yardım” temelinde olacağı anlaşılmaktadır.
EYLÜL 2009 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Ramazan ayında bazı marketlerde yürütülen kampanya ve promosyon ile duraklayan fiyat artışları bayram sonrası yükselmeye başladı. Özellikle et ve yumurtadaki fiyat artışı çalışanların mutfağını olumsuz etkiledi. Ancak sebze-meyve fiyatlarındaki gerileme aile bütçesine gelen yükü nispeten azalttı.
AĞUSTOS 2009 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Çalışanların mutfak harcaması bazı marketlerde “ramazan ayı” öncesi uygulanan kampanya ve promosyon etkisiyle fazla değişmedi. Ancak elde edilen gelirin yetersizliği nedeniyle gıda harcamalarında bile kısıntıya gidilmek zorunda kalınması nedeniyle ramazan bir anlamda ‘boş mutfağa” geldi.
TEMMUZ 2009 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Çalışanların geçim koşullarını ortaya koyan önemli bir gösterge olan “TÜRK-İŞ Açlık ve Yoksulluk Sınırı” çalışmasının Temmuz 2009 ayı sonucuna göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 738,25 TL ve yoksulluk sınırı 2.404,73 TL tutarında hesaplandı.
HAZİRAN 2009 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Çalışanların geçim koşullarını ortaya koyan önemli bir gösterge olan “TÜRK-İŞ Açlık ve Yoksulluk Sınırı” çalışması 22 yıldan bu yana düzenli olarak her ay hesaplanarak açıklanmaktadır.
İktisaden dar ve sabit gelirli kesimlerin gelirleri belirlenirken geçim şartlarının dikkate alınması temel bir yaklaşım olmalıdır. Açlık ve yoksulluk sınırı tutarı ile ücret gelirleri arasındaki fark arttıkça çalışanların ve emeklilerinin içinde bulunduğu geçim sıkıntısı, yoksulluk dayanılmaz boyutlara ulaşmaktadır.
MAYIS 2009 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Toplumu tedirgin eden, bireyleri endişeye sürükleyen ekonomik kriz giderek yaygınlaşmakta ve geleceği belirsiz kılmaktadır. Çalışan kesimin işlerini ve satın alma güçlerini koruyabilme beklentileri olumsuzdur. Bu durum harcamaların ertelenmesine ve bu nedenle toplam talepte azalmaya yol açmaktadır. Çalışma ve yaşama koşulları uygulanan ekonomik ve sosyal politikalarla dip noktaya doğru hızla ilerleyen dar ve sabit gelirli çalışan kesimin büyük bir çoğunluğunun gelirleri zorunlu giderlerini karşılayacak tutarın altındadır.
NİSAN 2009 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Yaşanan ekonomik krizin yakıcı etkisi özellikle çalışanların ağırlıklı bölümünü oluşturduğu dar ve sabit gelirli kesimlerde kendini gösteriyor. Yetersiz ve düşük gelir nedeniyle gıda gibi temel tüketim harcamalarında bile kısıntı yapılmak zorunda kalınıyor.
MART 2009 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Yaşanan ekonomik krizin yakıcı etkisi özellikle çalışanların ağırlıklı bölümünü oluşturduğu dar ve sabit gelirli kesimlerde kendini gösteriyor. Yetersiz ve düşük gelir nedeniyle gıda gibi temel tüketim harcamalarında bile kısıntı yapılmak zorunda kalınıyor.
ŞUBAT 2009 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Yaşanan ekonomik krizle birlikte yaygınlaşan işsizlik ve gelecekle ilgili belirsizlik, başta çalışanlar olmak üzere dar ve sabit gelirli kesimleri endişelendirmeye devam ediyor. Bu kesimin işlerine ve satınalma güçlerinin korunmasına yönelik artan kaygıları tüketim harcamalarını da olumsuz etkiliyor.
OCAK 2009 AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI
Yaşanan ekonomik krizin ilk ve en doğrudan etkisi işsizlik ve yoksullaşmanın yaygınlaşmasıyla kendini göstermektedir. Uygulanan piyasa ekonomisi, emeğin baskılanması ile birlikte devletin sosyal boyutlarını aşındıran yaklaşımları egemen kılmıştır. Sosyal devlet uygulamalarını “yoksula yardım” ekseninde gören günümüzdeki anlayış ve politikalar sonucu dar ve sabit gelirli kesimlerin yaşama koşulları gün geçtikçe daha da bozulmaktadır
 
 
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dağıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.