14 Mart 2014 Cuma
TÜRK-İŞ YÖNETİM KURULUNUN 14 MART TIP BAYRAMI MESAJI
TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı:

Temel hak ve özgürlüklerin en başında sağlıklı yaşam hakkı gelir. Bu nedenle çağdaş toplum olmanın en önemli belirleyeni, herkesin kaliteli sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesidir. Bir ülkenin sağlık sistemi kalitesini, hiç kuşkusuz sahip olduğu teknoloji ve hastaneler artırmaktadır. Ancak sağlık sisteminin kalitesinde belirleyici olan hekimlerinin bilgi ve birikimidir. Bu nedenle hekimlerin en iyi şartlarda eğitim alacakları tıp fakültelerinin kurulması çağdaş toplumlarda sağlık sistemi için önemli gereksinimlerden bir tanesidir.

Sağlık hizmetlerinin ülke geneline yaygınlaştırılması çalışmaları sonucunda, hastane ve nitelikli personel sayısında önemli artışlar kaydedilmesine karşın, ülke genelinde adil ve dengeli bir dağılım ne yazık ki sağlanamamıştır.
Sağlık sistemimizin aksayan yönlerinin düzeltilmesi ve vatandaşlarımıza daha kaliteli sağlık hizmeti sunulması, uzun erimli ve kalıcı çözümler gerektirmektedir. Günlük politikalarla yürütülemeyecek kadar yaşamsal öneme sahip sağlık sektöründe yaşanan sorunlar, yalnızca doktorları ve sağlık çalışanlarını değil, tüm toplumu yakından ilgilendirmektedir.

Özellikle son yıllarda hızla artan hastanelerimizde daha kaliteli hizmet verilmesi için performansa dayalı tedavi yönteminin mutlaka tekrar gözden geçirilmesi gerekir. Zira hastaya doğru teşhis koyabilmek, hastalığı hakkında bilgi verebilmek, tedavisini açıklayabilmek için hastalara yeterli süre ayrılması gerekir. Ancak uygulamada hekimlerin hastaları ile performans kaygısı nedeniyle yeterli şekilde ilgilenemediği bilinen acı bir gerçektir.

Tedavi hizmetinden yararlanan vatandaşlardan alınan sağlıkta katkı payı bedelleri önemli bir yük haline gelmiştir. “Önce İnsan” anlayışı içerisinde olduğumuz bir yüzyılda sağlık hizmetinden yararlanmanın önündeki bu engelin de bir an önce kaldırılması gerekir.

Sağlık sistemindeki sorunların dile getirildiği “14 Mart Tıp Bayramı”nın gelecek yıllarda hekimlerimizin, sağlık personelinin ve özellikle sağlık sektöründe taşeron işçisi olarak çalışanların sorunsuz olarak kutlamasını umut ediyor bu duygu ve düşüncelerle TÜRK-İŞ topluluğu olarak tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutluyoruz.

TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 249 250 251 252 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara