9 Eylül 2013 Pazartesi
TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI ERGÜN ATALAY'IN ZONGULDAK ZİYARETİ ANADOLU AJANSI DUYURUSU
Göreve gelmesinin ardından ilk ziyaretini Zonguldak'a gerçekleştiren Atalay, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğündeki maden kuyusu önünde işçilere seslendi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "Ben çalışma hayatında kıdem tazminatıyla ilgili nokta kadar problem olduğunu düşünmüyorum, böyle bir şey de olacağı hiç kimsenin aklına gelmesin" dedi.

Göreve gelmesinin ardından ilk ziyaretini Zonguldak'a gerçekleştiren Atalay, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğündeki maden kuyusu önünde işçilere hitaben yaptığı konuşmada, geçen hafta Türk-İş'te görev değişikliği olduğunu, odalarına oturmadan önce madencilerle görüşmek istediklerini söyledi.

Zonguldak'ın işçinin ve emeğin başkenti olduğunu ifade eden Atalay, "(Kömürcü olmasa Zonguldak olmaz, Zonguldak olmazsa da kömürcü olmaz) diye kamuoyunda algı var. 2009'da bu ocağa girme imkanı buldum, ondan 3 yıl önce de girmiştim. Allah nasip ederse tekrar gireceğim" ifadesini kullandı.

Atalay, Türkiye'de çalışma hayatında değişik sıkıntılar ve problemler olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Zaman zaman iyi yaptığımız, yapamadığımız işler var. Türk-İş'te iyi olanlara da olmayanlara da ortağız. Bu bölgenin, bu iş yerinin yeni işçilere ihtiyacı var. Bu iş yerindeki 4 bine yakın gruplu çalışan işçilerimizin kadroya geçmesi gerekiyor. Bu bölgede kuralsız çalışan, sendikasız, taşeron işçiler var. Bunlar bizim problemlerimiz. Ben çalışma hayatında kıdem tazminatıyla ilgili nokta kadar problem olduğunu düşünmüyorum, böyle bir şey de olacağı hiç kimsenin aklına gelmesin. Zonguldak'ın esnaf odasından milletvekiline, muhalefetinden iktidarına ve emekçisine kadar bu meselelerde omuz omuza olmasına ihtiyaç var."

TTK'ya yeni işçi alınmasına ihtiyaç duyulduğunu anlatan Atalay, "Bunun yanında gruplu çalışanların kadroya geçmesiyle ilgili Zonguldak'ın, Türk-İş'in ve siyasetçinin emek sarf etmesi gerekiyor. Türk-İş olarak biz bu işin öncülüğünü yapmaya hazırız. Ayrıca, ayın 14'üne kadar madencilerin sözleşme farkları da hesaplarına yatacak" diye konuştu.

Atalay, bir kentte futbol takımı küme düşünce ilin de küme düştüğüne işaret ederek, şu anda Zonguldak'ın amatör kümede olduğunu, halkın gayret sarf ederek kenti lige çıkartması gerektiğini kaydetti.

İşçiler sloganlarla, Atalay'a destek verdi.

Türk-İş yöneticileri maden ocağına girdi

Daha sonra TTK Kozlu Müessese Müdürlüğüne giden Atalay ve beraberindeki sendika yöneticileri, madenci kıyafetleri giymelerinin ardından ocaklarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Atalay, TTK Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Özçelik, Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ve konfederasyona bağlı bazı sendikaların genel başkanlarıyla gaz maskesi, eldiven, baret ve madenci feneri gibi ekipmanlar aldı.

Kişisel koruyucuların nasıl ve hangi durumlarda kullanıldığına yönelik kurum yetkililerince bilgilendirilen Atalay ve beraberindekiler, maden ocağında olası kazada sorumluluğun kuruma ait olmadığına yönelik çizelgeyi imzaladı.

İşçi asansörüyle yerin 530 metre altına inen Atalay ve beraberindekilerin, gazetecilerin alınmadığı maden ocağı ziyaretinde işçilerle kahvaltı yapacağı ve çalışma koşullarını üretim bölgesine giderek inceleyeceği öğrenildi

Kaynak: AA

GÜNCEL HABERLER
«« « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 . . . 246 247 248 249 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara