21 Ağustos 2014 Perşembe
TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI ERGÜN ATALAY VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK’İ ZİYARET ETTİ.
Genel Başkan Atalay,Bakan Çelik ile yaptıkları görüşmede Soma maden faciasının gerçekleştiği madende yapılan soruşturmanın hangi aşamaya geldiği ve bütün işçi kesimini yakından ilgilendiren Torba Yasa hakkında bilgi aldı.

Genel Başkan Atalay, Bakan Çelik ile yaptıkları görüşmede Soma maden faciasının gerçekleştiği madende yapılan soruşturmanın hangi aşamaya geldiği ve bütün işçi kesimini yakından ilgilendiren Torba Yasa’nın ne zaman yürürlüğe gireceği hakkında bilgi aldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bu konular hakkında bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada Bakan Çelik kısaca şunlara değindi;

Bakanlığımızın müfettişleri somada meydana gelen maden faciası hakkındaki nihai raporu yazma aşamasındalar. Ayrıca olayın meydana geldiği iş yerindeki tüm incelemeleri tamamlayıp iş yerine ocağı teslim etmiş bulunuyoruz. Çok kısa zaman içerisinde de bu soruşturmaların bir neticesini alacağımızı belirtmek istiyorum.

Kazanın olduğu maden ocağına tonlarca su basılmasına rağmen maalesef yangın devam ediyor. Soma’da bulunan bir diğer maden olan Işıklar Ocağı’nın açılmasıyla ilgili de müracaat var. Ancak müfettişlerin yaptığı inceleme sonucunda havalandırma ve başka bir konu ile ilgili iki önemli eksik tespit edildi. Bu eksiklerin giderilmesi şartıyla ocağın açılabileceği kendilerine iletildi.

TBMM 28 Ağustos’tan Sonra Çalışmaya Devam Etmelidir

İşçilerin çalışma koşullarının düzenlenmesi amacına yönelik çıkarılması düşünülen ancak Meclis’in tatile girmesiyle ertelenen torba yasaya da değinen Bakan Çelik, ”Meclis’in 1 Ekim’e kadar ertelenmesi kararı grup başkanları ile birlikte alındı. Bundan dolayı ben bütün siyasi gruplarına sesleniyorum, bu yasanın gerçekten bir gün bile ertelenmemesi gerekiyor. Hem çalışanlar hem de aileleri beklenti içerisindeler. Birçok maden işçisi beklenti içinde, milyonlarca taşeron işçisinin beklentileri var. Yani çalışma hayatı açısından baktığımız zaman 20 milyona varan vatandaşımızın beklentileri var. Geri dönüş veya onu ötelemek doğru olmaz inancı içerisindeyim. Böyle bir karar alınmış olabilir ama gruplar arasında bunun anlayışla karşılanacağı ve 28 Ağustos’tan sonra Meclisin çalıştırılmasının elzem olduğu inancı içerisindeyiz.” Dedi.

 

 

 

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 238 239 240 241 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara