29 Mayıs 2014 Perşembe
TÜRK-İŞ ÇALIŞMA HAYATINDA GELİŞMELER VE İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ EDİRNEDE YAPILDI
TÜRK-İŞ Çalışma Hayatında Gelişmeler ve İş Sağlığı Güvenliği Eğitim Semineri Edirne'de Yapıldı.

Konfederasyonumuzun ülke genelinde gerçekleştirdiği “Çalışma Hayatında Gelişmeler ve İş Sağlığı Güvenliği Eğitimi” seminerinin dördüncüsü 28 Mayıs 2014 günü DSİ 11. Bölge Müdürlüğü konferans salonunda başladı. İki gün boyunca sürecek olan eğitimin açılış konuşmasını TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay yaptı. Genel Başkan Atalay konuşmasında özetle şu konulara değindi;

13 Mayıs 2014 günü Somada meydana gelen maden faciasında 301 işçimiz şehit oldu. İşçilerimize bir kez daha Allah’tan rahmet aile ve yakınlarına, ülkemize baş sağlığı diliyorum. Maden ocağında arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği sürede medyada gerçeği yansıtmayan birçok konu konuşuldu. Bunlarla ilgili katıldığımız programlarda detaylı olarak bilgi verdik. TÜRK-İŞ Genel Başkanı olarak ben maden ocağında meydana gelen bu felaketi duyduğum anda Somaya gitmek üzere Ankara’dan yola çıktım. Bölgeye ilk ulaşan 3 kişiden biri benim. Arama kurtarma çalışmalarının en başından en sonuna kadar bölgeden hiç ayrılmadım. Bölgeye gelen takım elbiseli kişiler gibi basında açıklama yapıp evime geri dönmedim.

Somada meydana gelen facia son yüzyıllarda eşi benzeri görülmemiş derecede büyüklükte bir olay. Bu olayı bir iş kazası olarak tanımlamamız mümkün değil. İhmaller zincirinin sebep olduğu bu olay bir iş cinayetidir.

Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği üçüncü güne kadar olayın gerçek boyutunu göremedik. Çünkü bu süreçte maden ocağından kaç işçimizi daha sağ salim kurtarırız onun derdindeydik. Ancak maalesef kaybımız çok büyük oldu. Arama kurtarma çalışmalarının ardından olayın bütün yönleri ile inceleme fırsatı bulduk. İhmalleri yapan sorumluları tespit ettik” dedi.

TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara