8 Şubat 2018 Perşembe
TAŞERON İŞÇİLERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, Yol-İş Sendikası tarafından düzenlenen “696 Sayılı KHK ile kapsam dışında kalan taşeron işçileri bilgilendirme” toplantısına katıldı.

696 Sayılı KHK ile özel bütçeli kuruluşlarda, KGM’de ve KİT’lerde kapsam dışı bırakılan taşeron işçileri bilgilendirme toplantısı, 8 Şubat 2018 Perşembe günü Karayolları Genel Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY ve TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreter Ramazan AĞAR, kapsam dışı bırakılan taşeron işçiler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Genel Başkan ATALAY, sözlerine Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı Operasyonu'na değinerek başladı. Cumhurbaşkanı ERDOĞAN'ın partisinin grup toplantısında taşeronda herkese kadro verileceğini açıkladığını, ardından çıkan 696 sayılı KHK neticesinde özel bütçeli kuruluşlarla, KİT'lerde çalışan taşeron işçilerin kapsam dışında kaldığını hatırlattı.

"Cumhurbaşkanının ifade ettiği gibi koşulsuz kuralsız herkes kadroya geçsin"

Asıl işi yapan işçilere kadro verilmediğini ifade eden ATALAY, "Şu anda kar temizleme yapan girmiyor, demiryolunda yol bakım yapan girmiyor. Benim gündeme getirmek istediğim Cumhurbaşkanının ifade ettiği gibi koşulsuz kuralsız herkes kadroya geçsin. Geldiğimiz noktada 1 milyon insan kadroya giriyor. Kapsam dışında kalanları toplasanız 70-75 bini bulmaz. 100 kilometre yol yaparsanız, 100 metresini unutursanız yaptığınız yolu kimse konuşmaz, 100 metreyi konuşur. Sayın Ulaştırma Bakanı, Karayolları Genel Müdürü bizim önümüze düşüp bu işlerin takipçisi olmak zorundalar. Kurumlarda barışı sağlamak istiyorsak, huzuru sağlamak istiyorsak, KİT'ler dâhil dışarıda kalanların tamamının bu çatının altına alınmaları gerekiyor. Almazlarsa bunu her ortamda, her platformda konuşmaya devam ederiz. Bu işin peşini bırakmayız. Bu işe mani olanların da yakasını tutmaya devam ederiz" dedi.

Afrin'de yürütülen operasyonun önemine değinen ATALAY, "Bu asker bizim askerimiz, bu ülke bizim ülkemiz. Ülkeye bir şey olursa uyuyamayız, gezemeyiz, işçinin meselesini konuşamayız. Karayolları işçisinin meselesini, KİT'lerdeki işçilerin meselelerinin de bir an evvel çözümlenmelerini ve bunların da kadroya alınmalarını, devletin çatısı altında olmaları için sesleniyorum. Taşeronda kadro sevincimiz KİT'ler ve diğer kadroya geçmeyenlerin gölgesinde kalmasın" diye konuştu.

"Biz istisnasız tüm taşeron işçiler için kadro istiyoruz"

TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan AĞAR ise, konuşmasının başında YOL-İŞ ve TÜRK-İŞ'in Afrin harekâtını desteklediklerini ve devletin yanında olduklarını vurguladı. AĞAR, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısında yaptığı konuşmada kamuda çalışan 900 bin taşeron işçisinin kadroya alınacağı müjdesini verdiğini hatırlatarak, "Cumhurbaşkanımızın kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınacağına ilişkin verdiği müjde işçiler, aileleriyle birlikte ve sendikalar tarafından memnuniyetle karşılandı. Ancak 696 sayılı KHK neticesinde özel bütçeli kuruluşlarla, KİT'lerde çalışan taşeron işçilerin kapsam dışında kalması bu memnuniyetimizin buruk olmasına yol açtı. Karayollarında çalışan taşeron işçiler kapsam dışında bırakıldı. Taşeron işçilik ve kadro sorununu Türkiye'nin gündemine taşıyan Yol-İş üyeleri ve Karayolları işçileri olarak en çok biz mağdur edilmiş olduk" dedi.

AĞAR, konuşmasına şöyle devam etti:

"696 sayılı KHK ile Karayollarında kapsam dışı bırakılan işçiler, asıl işin parçası olan yol bakım ve onarım hizmetleri, karla mücadele hizmetleri gibi süreklilik arz eden işleri anahtar teslim olarak üstlenen taşeronların yanında çalışan işçiler oluşturmaktadır. Şu an anahtar teslim olarak iş üstlenen taşeronların yanında çalışan işçi sayısı 10 bin civarındadır. Kararnamede bu 10 bin civarındaki işçimiz kapsam dışı bırakılmıştır. Kapsam dışı kalan ikinci grup tünel işletmeciliğinde tünellerin bakım ve hizmetlerini yapan işçilerle müşavirlik hizmetleri altında tünellerdeki her türlü işi yapan 5 bin kişi oluşturmaktadır. Aynı kararname ile kapsam dışı bırakılan, yani düzenlemenin getirdiğinden yararlanmayan Karayollarındaki taşeron işçi sayısı toplamda 16 bin civarındadır. İşçileri ve ailelerini hayal kırıklığına uğratan tablo budur. Söz konusu KHK ile kapsam dışı bırakılan sadece Karayolları işçileri değildir, genel bütçe ile idare edilen kuruluşlarda, özel bütçeli kuruluşlarda ve KİT'lerde çalışan taşeronlar da kapsam dışı kalmıştır. Biz sadece kendi kurumumuz olan Karayollarını öne çıkarmıyoruz. Sadece Karayollarında çalışan işçiler için kadro istemiyoruz. Biz istisnasız tüm taşeron işçiler için kadro istiyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hayırla başlattığı bu işin hayırla ve hayırlısıyla tamamlanmasını istediklerini vurgulayan AĞAR, "Cumhurbaşkanım, Başbakanım biz sıkıntılarımızı, dertlerimizi size söyleyeceğiz. Şimdiye kadar söyledik hep çözüm buldunuz. Bu sıkıntımıza da çare olacağınıza inanıyoruz. Size güvencimiz tamdır. Hükümetimiz de, biz de taşeron tamamı diye yola çıkmıştık. Madem yola taşeron işçilerin tamamı diye çıktık, öyleyse bu işi tamamlayalım" ifadelerini kullandı

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 182 183 184 185 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara