24 Temmuz 2018 Salı
TARİH MESUT ÖZİL’İN ONURLU DURUŞUNU ASLA UNUTMAYACAKTIR
Türk asıllı Almanya Milli Takımının futbolcusu Mesut ÖZİL’in uğradığı ırkçı saldırılar dolayısıyla TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY bir açıklamada bulundu.

ATALAY mesajında ÖZİL için “Yıllardır yaşadığı ayrımcılığa rağmen işçi ailesinden gelen terbiyesini hiçbir zaman kaybetmeyip yaşadığı acıları hoşgörü ile karşılamış ve yılmadan yoluna devam edip nice zaferlere imza atmıştır” ifadelerini kullandı.

TÜRK-İŞ Genel Başkanının açıklamaları şu şekildedir:

Almanya Milli Takımının vazgeçilmez oyuncusu Mesut ÖZİL Almanya’da birçok defa yılın futbolcusu seçildi. Dünyanın en iyi teknik adamlarıyla ve futbolcularıyla çalıştı. 2014 yılında Alman Milli Takımı’yla Dünya Kupası’nı kaldırdı. Kendisinin deyişiyle evde Türk dışarıda okulda ve futbolda Alman kültürüyle büyüdü. Bunun bir dezavantaj değil aksine büyük bir avantaj olduğunu her röportajında vurguladı.

Ülkemizin Cumhurbaşkanı ile çektirdiği fotoğraf sonrası Irkçı ve ayrımcı saldırılara maruz kalan ÖZİL bu alçakça tutumlara boyun eğmeyip Almanya Milli Takımını bıraktığını açıkladı. Ülkemizden ve dünyanın birçok yerinden destek gören Mesut ÖZİL bu onurlu duruşu karşısında her kesimin takdirini topladı. 

Mesut ÖZİL’in dedeleri Zonguldak’ta maden ocaklarında işçiydi. 1960’larda Almanya’ya göç ettiler. Babası Mustafa ile annesi Gülizar’ın dört çocuğundan biri olan Mesut bir işçi çocuğuydu.  Babası deri fabrikasında başlayan işçilik hayatına Opel’de işçi olarak devam etti. Boğazlarından geçen her lokma işçi emeğinin ürünüydü.  Alın terinin ne demek olduğunu çok iyi bilen ÖZİL hayatın her alanında ayrımcılığa ve ırkçılığa maruz kaldı. Kendisi verdiği bir demeçte “Attığım şutlar, kalecinin kulaklarını sıyırıyordu. Ama buna rağmen, genç takımına seçilenler arasında hiç yer almadım. Benden iyi olmamalarına rağmen ismi hep Matthias, Markus ya da Michael olan çocuklar seçiliyormuş gibi geliyordu bana. Ama önemli olan şimdi olduğum yer. Zoru başarmak daha güzel” ifadelerini kullanmıştı. Karakterinden, mütevaziliğinden ve onurlu duruşundan taviz vermeyen ÖZİL geldiği yeri hiçbir zaman unutmamıştır. Yıllardır yaşadığı ayrımcılığa rağmen işçi ailesinden gelen terbiyesini hiçbir zaman kaybetmeyip yaşadığı acıları hoşgörü ile karşılamış ve yılmadan yoluna devam edip nice zaferlere imza atmıştır. 

Mesut ÖZİL’in onurlu duruşu ümit ediyoruz ki, dünyadaki ırkçı faaliyetlerin ve her türlü ayrımcılığın da azalarak bitmesine vesile olur. Tarih bu onurlu duruşu asla unutmayacaktır. Emek camiası olarak Mesut ÖZİL’in her zaman yanındayız.

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 187 188 189 190 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara