10 Temmuz 2018 Salı
SOMA’DA ADALETİN GERÇEKLEŞMESİNİ BEKLİYORUZ
Türkiye’nin en çok can kaybıyla sonuçlanan “iş cinayeti” olan Soma maden kazasında devam eden mahkemeyle ilgili olarak TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Ergün Atalay bir açıklama yaptı.

TÜRK-İŞ Genel Başkanının yaptığı açıklama şu şekildedir:

“Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve ülkeyi derinden yaralayan iş kazası/cinayetinin üzerinden dört yıldan fazla bir zaman geçmiştir. Meydana gelen iş kazası nedeniyle açılan dava şimdiye kadar sonuçlanmamıştır.

Soma’da gerçekleşen Türkiye’nin en büyük maden kazasında 301 maden işçisi şehit olmuş, geride yüzlerce dul ve yetim kalmıştır. İş kazası sonrasında iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında ve çalışma şartlarında birtakım düzenlemeler yapılmıştır. Ancak faciaya ilişkin dava süreci halen devam etmektedir ve sorumlular halen cezalandırılamamıştır.  TÜRK-İŞ ve üye sendikaları ilk andan itibaren olayın takipçisi olmuştur, olmaya da devam edecektir. 

“Soma Faciası” yıllardır işçi kesiminin dile getirdiği, düzeltilmesi için çaba gösterdiği olumsuz çalışma koşullarını gündeme taşımıştır. Soma’da yaşanan maden kazası, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gerçekliğini ortaya dökmüş, daha da görünür hale getirmiştir. İş güvenliği alanında çok büyük ihmallerin bulunduğu, çalışma şartlarının acımasızlığı, taşeron sisteminin neden olduğu olumsuzluklar açığa çıkmıştır.

Maalesef işçi sağlığı ve güvenliği alanındaki olumsuzluklar sürmektedir. 2018 yılının ilk altı ayında iş kazası sonucu yüzlerce işçi yine hayatını yitirmiştir. Ölenler arasında, okulda olması gereken çocuklar da bulunmaktadır.  Ülkemizde meydana gelen iş kazaları nedeniyle günde 6 işçi ölmeye devam etmektedir.

Türkiye, insan ve çalışana değer vererek ekonomik büyümesini sağlamalıdır. Öncelikli amaç, insana yakışır çalışma ve yaşama şartlarını başta madenler olmak üzere tüm işyerlerinde geçerli olmasıdır.

Bugün yaklaşık 200 bin işçi maden ve taş ocaklarında çalışarak üretmekte, ülkeye katma değer sağlamaktadır. Yaklaşık 100 bin işçi her gün yeraltında ter dökmektedir.

Toplum vicdanının huzura kavuşması bakımından, dava süreci bir an önce sonuçlanmalı ve sorumlular tespit edilerek, hak ettikleri ceza verilmelidir.

Bu vesileyle, Soma Faciasında şehit olan işçilerimize bir kez daha rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.”

 

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 182 183 184 185 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara