9 Ocak 2017 Pazartesi
SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ...
İşgal altındaki toprakları kurtarmak amacıyla başlatılan ve 8 Ocak 1914'te 60 bin askerimizin donarak şehit düştüğü Sarıkamış'ta şehit olan Mehmetçiklerimizi 102. yılında saygıyla anıyoruz.

1877-1878'deki 93 Harbi, Osmanlı İmparatorluğu'nun yenilgisi ile sonuçlanınca Batum savaş tazminatı olarak Rusya'ya verilmişti. Sarıkamış, Kars, Ardahan ve Artvin de Berlin Antlaşması ile Rusya'ya bırakılmıştı.

Dönemin Başkomutan Vekili olan Enver Paşa, daha önce yitirilen bu yurt topraklarını geri almak amacıyla 19 Aralık 1914 tarihinde "Sarıkamış Harekâtı" planlarını kurmaylarına sunmuş ve 22 Aralık 1914'te Osmanlı ordusu harekete geçmiştir.

Sarıkamış Harekatı ruslarla yapılan çetin çarpışmalar ve dönemin ağır iklim koşulları sebebiyle amacına ulaşamamış ve Osmanlı Ordusu ağır bir yenilgi almıştır. 15 Ocak 1914 tarihine kadar süren Sarıkamış Harekatı'nda 60 bin askerimiz şehit düşmüştür.Sarıkamış Harekatı'nın en hazin kısmı ise Osmanlı kayıplarının çoğunun ağır soğuk hava koşulları yüzünden şehit olması idi.

Sarıkamış, Mehmetçiğin her şart altında irade, cesaret ve disiplinden oluşan karakterini nasıl muhafaza ettiğini tarihe altın harflerle yazdığı bir semboldür. 

Ülkemizim her karış toprağının atalarımızın kanıyla sulandığının en çarpıcı örneklerinden birini oluşturan Sarıkamış Destanı'nın 102. yılında, şehit düşen askerlerimizi saygı ve  minnetle anıyoruz.

 

 

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 152 153 154 155 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara