14 Ekim 2021 Perşembe
ORTAK PAYLAŞIM FORUMU’NUN ÜÇÜNCÜSÜ İSTANBUL’DA BAŞLADI
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ile TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfınca MESS Teknoloji Merkezi'nde "İşimizin Yarını" ana temasıyla Ortak Paylaşım Forumu’nun üçüncüsü İstanbul’da başladı.

14-15 Ekim 2021 tarihlerinde gerçekleşen programın ilk gününde TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY açıklamalarda bulundu. Forumun su, çevre ve iklim değişikliğiyle ilgili sorunların çözümü açısında önemli olduğunu belirten ATALAY, bu problemler çözülmeden diğerlerinin çözülemeyeceğini vurguladı.

"Kıtlıkta çelik yiyemezsiniz ama domates yersiniz"

Tarımı olmayan ülkelerin sanayisinin olamayacağını dile getiren Genel Başkan ATALAY, "Kıtlıkta çelik yiyemezsiniz ama domates yersiniz. Domates tarlada 1 lira, markette 10 lira. Bu tabloyu değiştirmemiz lazım." ifadesini kullandı.

Kızılderililerin, "Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak." atasözünü dile getiren ATALAY, "Yani ne olacak? Bunu anladığımızda maç bitecek. Maç bitmeden bu sorunlara çözüm bulmalıyız." diye konuştu.

"İnşallah bu sene beşincisi olur"

TÜRK-İŞ  Genel Başkanı Ergün ATALAY, 2022'de geçerli olacak asgari ücret rakamına da değinerek şunları kaydetti:

"Asgari ücretli 7 milyon insan var. Asgari ücret, 'Bu ücretin altında işçi çalıştıramazsın' demek. Bu ücret 12 kalemi ilgilendiriyor. İnsanlar bu ücretle geçinmeye mahkum durumda. Bu ücretle 10 gün geçinemezsiniz. Bazı işverenler, 'Asgari ücret yükselirse batarız.' diyor. O zaman sen bu ücretle geçinmeyi dene bakalım. Bu sene kamu çerçeve protokolü sözleşmesi yaptık, geçen dönemler ve ondan önceki kamu sözleşmelerindeki aldığımız oranlar iyiydi ama bu sene biraz daha mükemmel oldu. Kamuoyunun yüzde 90'ının memnun olduğu bir sözleşme oldu. Yeterli mi? Değil. Asgari ücret önümüzdeki dönem hiç olmadığı kadar önemli. 45 senedir asgari ücreti konuşuyoruz. Bu sene 45 seneye bedel bir sene. Onun için toplumu tebessüm ettirecek, toplumu memnun edecek, bizim razı geleceğimiz bir tablo çıkarsa biz de altına imza atarız. 44 senede dört kere biz de alınan karara imza atmışız. İnşallah bu sene beşincisi olur.” diyerek sözlerini bitirdi.

Forumda Genel Başkan Ergün ATALAY’ın yanı sıra, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat BİLGİN, TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul KAVLAK, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak AKKOL, işçi ve işveren sendikaları temsilcileri ile bürokratlar yer alırken, ILO Direktörü Guy RYDER, Uluslararası İşverenler Teşkilatı Teşkilatı (IOE) Genel Sekreteri Roberto Suarez SANTOS, Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Sharan BURROW gibi kuruluş temsilcileri de online olarak katıldı.

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 250 251 252 253 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara