15 Temmuz 2014 Salı
MADEN KAZALARINDA YAŞAM ODALARI YETERSİZ KALIR
ATALAY, "YAŞAM ODALARI YERİNE, YETERLİ SAYIDA YAŞAM DESTEK MALZEME İSTASYONU ZORUNLU HALE GETİRİLMELİDİR"

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, yeraltı galeri açıklığının çok geniş olduğu ve çok sayıda personelin bulunduğu kömür madenlerinde, yaşam odalarının etkili olamayacağını savunarak, bu madenlerde yaşam odaları yerine, yeraltında çalışanları kaza sonrasında yeryüzüne ulaştıracak, yeterli sayıda yaşam destek malzeme istasyonunun bulunmasının zorunlu hale getirilmesini istedi.

Atalay yaptığı açıklamada; yeraltı kömür madenciliğinin, içerdiği riskler nedeniyle çok tehlikeli bir iş kolu olduğuna dikkati çekerek, bu risklerin başında gaz ve toz patlamaları, patlama sonrası oluşan yangınlar, zehirli-boğucu gazlar ve göçüklerin yer aldığını kaydetti. Soma kazasından sonra yaşam odalarının gündeme geldiğini ve bununla ilgili kanun teklifi verildiğini hatırlatan Atalay, kömür madenlerindeki gaz ve toz patlamaları sonucunda ortaya çok yüksek basınç ve ısı çıktığını, bu basınç sonucunda 5 tonluk vagonların bile kağıt gibi buruştuğunun görüldüğünü belirtti. Patlamalar çok ani oluştuğundan, patlamanın merkezinde veya yakınında olanların hayatlarının doğrudan tehlike altında bulunduğunu,o noktada yaşam odasının olup olmamasının anlam ifade etmeyeceğini, bu nedenle temel kuralın, ortamdaki gazların, tozların kontrol altında tutulması ve patlayıcı ortam yaratılmaması olduğunu vurguladı.  Personel yoğunluğu olmayan, vardiyalarda 30 kişi çalışan yeraltı madenlerinde oluşabilecek risklerde yaşam odaları zorunlu hale getirilmelidir. Ancak, yeraltı galeri açıklığının çok geniş olduğu ve çok sayıda personelin bulunduğu kömür madenlerinde yaşam odalarının etkili olması mümkün değildir. Yeraltı kömür madenlerinde yaşam odaları yerine, yeraltında çalışanları kaza sonrasında yeryüzüne ulaştıracak, yeterli sayı ve uygun mesafelerde, kullanılmaya hazır durumda, oksijenli ferdi kurtarıcı (OFK), oksijen tüpleri, ilk yardım malzemeleri, içilebilecek su, tıbbi malzeme vb olan yaşam destek malzeme istasyonlarının olması zorunlu hale getirilmelidir" dedi.

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 241 242 243 244 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara