4 Kasım 2020 Çarşamba
ITUC VE ETUC'TAN DESTEK
Uluslararası Sendika Konfederasyonu (ITUC) ve Avrupa Sendikaları Konfederasyonu (ETUC),TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK'in TBMM gündeminde olan torba yasa teklifinin çalışma hayatına ilişkin düzenlemelerine karşın paylaştığı görüşlere desteklerini belirtti.

ITUC Genel Sekreteri Sharon BURROW ve ETUC Genel Sekreteri Luca VİSENTİNİ, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK'in Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde olan torba yasa teklifinin çalışma hayatına ilişkin düzenlemelerine karşın paylaştığı görüşlere desteklerini iletti.

Üç konfederasyona gönderilen mesajda şu ifadeler yer aldı:

Konu:  Torba Yasa

Sevgili Kardeşlerim, 

İş güvenliğini ve işçi haklarını tehdit eden, geçici istihdamı teşvik eden yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmeden önce bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz. Hükümet ve siyasetçiler, Türkiye’deki üyelerimizin bu düzenlemeye karşı ortak itirazlarını dikkate almalıdır. Biz de Avrupa ve dünya sendikal hareketi olarak, Türkiye’deki işçilerin, haklarını savunmak için yürüttüğü çalışmaları sonuna kadar destekleyeceğiz.

Tasarıyı hazırlayanlar, genç işçilerin ve 50 yaşından büyüklerin istihdam edilebilirliğini artıracağını iddia etseler de yeni yasa işçileri sosyal güvenceden mahrum bırakacak, işyerlerinde yaş ayrımcılığına dayalı iki kademeli bir istihdam sistemi kuracak ve güvencesiz ve kayıt dışı işleri yasallaştıracaktır.

Yasa tasarısına göre, işverenler, Türkiye'de norm olan açık uçlu iş sözleşmesi sisteminden bir istisna olarak, 25 yaşından küçük ve 50 yaşından büyük işçilere belirli süreli sözleşmeler uygulayabilecek. İş güvencesinden yoksun bırakılacak işçiler, sendika üyeliği ve toplu pazarlık hakları üzerindeki sınırlamalar nedeniyle de ayrımcılığa maruz kalacaklar. Yaklaşık on milyon işçinin etkileneceği hesaba katıldığında, bu uygulama, uluslararası temel çalışma standartlarının ihlali, ülkenin tüm çalışma ilişkileri sistemine vurulan ciddi bir darbe ve sendikalara yönelik bir saldırı anlamına gelmektedir.

200 milyon üyeli Uluslararası Sendika Konfederasyonu (ITUC) ve 45 milyon üyeli Avrupa Sendikaları Konfederasyonu (ETUC) adına, Avrupa ve dünyadaki sendikaların bu tasarıya karşı çıkan Türkiyeli kardeşlerimizin yanında olduğunu belirtmek isteriz. Hükümeti sendikalarla istişare yapmaya, insana yakışır ve güvenli istihdamı teşvik etmek için en etkili mekanizma olarak işçi haklarını ve toplu pazarlığı zayıflatmayan aksine geliştiren gerçek bir koruma paketi hazırlamaya çağırıyoruz. ILO, AB ve Avrupa Konseyi dahil olmak üzere ilgili bütün uluslararası mekanizmalarını devreye sokarak faaliyetlerinizi desteklemeye hazırız.

Türkiye'deki işçiler, ILO'nun Yüzüncü Yıl Bildirgesi’nde bahsedilen, evrensel iş güvencesine dayalı yeni bir toplumsal sözleşmeye ihtiyaç duymaktadır.  Torba yasanın geri çekilmesini talep eden Türkiye sendikalarının yanındayız. 

Saygılarımızla

Sharan Burrow, ITUC Genel Sekreteri

Luca Visentini, ETUC Genel Sekreteri

GÜNCEL HABERLER
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara