25 Mayıs 2015 Pazartesi
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ İZMİR'DE DÜZENLENDİ
İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Semineri İzmir'de düzenlendi...

İzmir'de 25 - 26 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen seminere TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, TÜRK-İŞ İzmir 3. Bölge Temsilcisi Hasan Hüseyin KARAKOÇ ve İzmir Bölgesinde yer alan Konfederasyonumuza bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticileri, işyeri temsilcileri ve işçiler katıldı.

TÜRK-İŞ İzmir Bölge Temsilcisi olarak açılış konuşmasını Hasan Hüseyin KARAKOÇ’un gerçekleştirdiği eğitim seminerinde TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT yaptığı konuşmada geçtiğimiz yıl yaşadığımız Soma ve Ermenek maden facialarına değinerek iş kazalarında yitirdiğimiz canlara dikkat çekti.

IRGAT, "İş kazaları kader değildir. Geçtiğimiz yıl ülkemizde 1000 üzerinde işçi yaşamını yitirdi. Çıkarılan birçok yasaya rağmen iş kazalarının bir türlü önüne geçilemiyor. Bunun da nedeni yasaların uygulanmasında ortaya çıkan sorunlardır. Soma’da ve başka yerlerde gerçekleşen benzer kazaların yeniden yaşanmaması için etkin önlemler alınmalıdır, alınan önlemlere de uyulmalıdır. İş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılan tüm düzenlemelere rağmen, ülkemiz iş kazaları sıralamasında ne yazık ki ilk sırada yer almaktadır” diye ifade etmiştir.  

Sözlerine taşeronlaşma hakkında devam eden IRGAT, “örgütlenmenin önündeki temel engellerden biri olan taşeronlaşmanın çözüme kavuşturulması gerekiyor. Taşeron işçi sayısı, bugünkü verilere göre 1,5 - 2 milyon civarındadır. Ancak, devlet, en büyük çalıştıran olarak karşımızda duruyor. Öte yandan ülkemizdeki işsizlik oranı çok yüksek. Devlet istihdam yaratamıyor. TÜİK tarafından açıklanan işsizlik ve enflasyon rakamları gerçeği yansıtmıyor. Resmi rakamlara göre işsiz sayısı, 3 milyon 200 civarında olmasına rağmen, iş bulamadığı için iş aramaktan vazgeçenlerinde eklenmesi halinde bu rakam yaklaşık 6 milyona yükselmektedir” demiştir.

Irgat, kıdem tazminatı ve asgari ücret konularında da görüşlerini paylaştı.

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT'ın konuşmasının ardından başlayan Balıkesir Eğitim Semineri'nde, TÜRK-İŞ Sosyal Güvenlik Danışmanı Celal TOZAN  "Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası Bakımından İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları İle Sigortalılara ve Hak Sahiplerine Sağlanan Yardımlar” veSosyal Güvenlik Sistemindeki Gelişmeler”, Prof. Dr. Aziz Konukman "Türkiye'de Ekonomik ve Sosyal Gelişmeler", Dr. Orhan Ersun CİVAN "Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği Haklar ve Ödevler", Prof. Dr. Arif Hikmet ÇIMRIN ise "İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları" konularında eğitim seminer programına katkı sağladı.    

TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara