30 Aralık 2014 Salı
GENEL BAŞKAN ERGÜN ATALAY'IN ASGARİ ÜCRET DEĞERLENDİRMESİ
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay 2015 yılında geçerli olacak yeni asgari ücreti “son derece yetersiz, işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzak” olarak değerlendirmiştir. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay’ın asgari ücretle ilgili görüşü şu şekildedir:

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun işveren-devlet kesimi temsilcilerinin oy çokluğu görüşüyle belirlenen asgari ücrete, Komisyonda işçi kesimi adına görev yapan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) temsilcileri katılmamış ve muhalif kalmışlardır.

2015 yılında geçerli olacak yeni asgari ücret son derece yetersiz ve işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzak kalmıştır.

Komisyonda görev yapan temsilcilerimiz, asgari ücretin “insan onuruna yaraşır” bir seviyede, işçinin ailesiyle birlikte geçinebileceği miktarda belirlenebilmesi için çaba göstermişlerdir.  

Türkiye’de milyonlarca işçi asgari ücretle hayatını sürdürmek durumundadır. Anayasamızda, asgari ücret belirlenirken “çalışanların geçim şartlarının göz önünde tutulacağı” düzenlemesi yer almaktadır. Devletin resmi kurumu olan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), komisyonun verdiği görev doğrultusunda tek bir işçinin eline geçmesi gereken asgari ücreti aylık net 1.425 TL olarak hesaplamıştır. Bu tutar Konfederasyonumuzun hesaplamalarıyla uyumludur.

Ancak asgari ücret, işveren-devlet temsilcileri tarafından pazarlık konusu yapılmıştır. Devletin resmi rakamlarına itibar edilmemiştir. Devletin objektif ve bilimsel veriler kullanarak hesaplanan tutar bile kabul edilmemiştir.

Komisyonda görev yapan Konfederasyonumuz temsilcileri, muhalefet şerhlerini kamuoyu ile paylaşmıştır.

Asgari ücret ülkede uygulanmakta olan ekonomik ve sosyal politikaların önemli bir göstergesidir. Belirlenen yeni asgari ücret hayal kırıklığı yaratmıştır, işçilerin geleceğe olan umutlarını bir kez daha zedelemiştir. 

TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara