6 Mart 2015 Cuma
GENEL BAŞKAN ERGÜN ATALAY, KADIN İŞÇİLER KURULTAYI'NA KATILDI...
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay 06.03.2015 tarihinde TÜRK METAL Sendikası’nın 20. Kadın İşçiler Kurultayına katıldı.

Kurultaya T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik, Sendika Genel Başkanları ve çok sayıda kadın işçi katıldı.

Kurultay'da bir konuşma yapan Genel Başkan Ergün Atalay, şunları söyledi:

Bugün 35 ülkeden 150’ye yakın yabancı misafirimiz ve Türkiye’nin çeşitli ülkelerinden gelen kadınlarımız var. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk Çelik, Sendikalarımızın Genel Başkanları ve çok sayıda kadın işçilerimiz bizlerle birlikte. Bu sene malumunuz G20 zirvesine ülkemiz ev sahipliği yapacaktır. Biz de çalışanların bu zirvede sözcüsü olmaya gayret sarf edeceğiz. Geçmiş yılları incelediğimizde TBMM’de 22. Dönemde 24 kadın milletvekili vardı, şu an 24. Dönemde 77 kadın vekilimiz var. Dünya ülkelerinin parlamentolarında kadın milletvekili oranı ortalama yüzde onbeş.  Bizim ülkemizde bu oran yüzde 14.2’ye denk gelmektedir. Yani parlamentodaki kadın milletvekili oranımız dünya ortalaması seviyesindedir. Ancak Afrika’nın bir ülkesi olan Ruanda’da parlamentonun yüzde 56.7’si kadın milletvekillerinden oluşmaktadır. Bu anlamda dünyada görevini yapan ülkeler olduğu gibi yapmayanların olduğunu da söylemek yanlış olmaz.

Özgecan kardeşimizden sonra bu ülkede kadına bakış biraz daha değişti. Geçen yıl Gizem bebek katledildi, katili 12 yıl ceza aldı. Songül Acar’ın katili 15 yıl ceza aldı. 25 gün evvel Teksif Sendikamızın genel kurulunda bu şekilde cinayet işleyenlerle ilgili idam cezasının tekrar gündeme getirilmesini dile getirdim. Dediler ki, TÜRK-İŞ Başkanı idamı konuşur mu?  O gün de söyledim, bugün de söylüyorum, bundan sonra da aynen söylemeye devam edeceğim.

Ortadoğu’da yaşanan olaylar hepimizin içini dağlamakta. 2003 yılından sonra demokrasinin geleceğinin söylendiği Irak’ta 1 milyon insan katledildi. İran’da 5 milyon insan evinden oldu. Suriye’de katliamlar hala devam etmekte. Mısır’da da bu senaryo aynen sürüyor. Ben L20’nin dönem başkanıyım. Bu sebeple benim görevim ülkemdeki kadın ve çalışanların problemlerini anlatmak olduğu kadar dünyadaki yaşanan problemleri de dile getirmektir. Irak’ta kadın haklarıyla ilgili resmi verileri vermeye utanıyorum. Bu rakamlar hepinizin elinde. Şu anda salonumuzda Ukrayna’dan gelen misafirlerimiz var.Bu ülkede yaşayan insanlarımızın sorunları da Ortadoğu insanının yaşadığı sorunlardan farklı değildir. Ortadoğudaki senaryonun aynısı Ukrayna’da da oynanmaya devam etmektedir. Önümüzdeki hafta 18 Mart günü Çanakkale zaferinin 100. Yıldönümünü kutlayacağız. Bu salonda bulunanların büyük dedeleri o savaşta dünyaya vatan toprağının imkansızlıklar içinde nasıl savunulacağını gösterdi.  Bu büyük zaferin önemini anlamak için herkesin sadece 15 dakika Çanakkale tarihini okuması yeterli olacaktır."

 

TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara