10 Ocak 2017 Salı
ATALAY TES-İŞ SENDİKASININ BAŞKANLAR KURULU'NA KATILDI
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, 10 Ocak 2017 Salı günü üye sendikamız olan Tes-İş Sendikası'nın Başkanlar Kurulu'na katıldı.

10 Ocak 2017 tarihinde Mustafa Şahin Başkanlığında bir araya gelen TES-İŞ Başkanlar Kurulu TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY’ın katılımıyla gerçekleştirildi.   

TES-İŞ Başkanlar Kurulu toplantısına katılan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY bir açılış konuşması yaptı ve çalışma hayatının güncel sorunları hakkında TES-İŞ Şube Başkanlarını bilgilendirdi.  

ATALAY, Türkiye’deki terör olaylarını kastederek öldürenlerin, tetiği çekenlerin değiştiğini ancak senaryonun ve bunların arkasındaki güç odaklarının hiçbir zaman değişmediğini ifade etti. Terörü lanetleyen, Şehitlerimize rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileyen ATALAY, terör örgütlerinin kendilerine verilen modern silahlarla ülkemizde terör estirdiklerini belirtti. 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlatan ATALAY, o gece yaşananların bir darbe ve işgal girişimi olduğunu vurguladı ve TÜRK-İŞ’in daha başından itibaren bu hain girişimin karşısında olduğunu belirtti. TÜRK-İŞ’in her düşünceye saygılı olduğunu, milli olan ve ülkesini seven herkesle yoluna devam edeceğini ifade etti.      

ATALAY, 15 Temmuzdan önce TÜRK-İŞ’in gündeminde taşeronlaşma, vergi ve çalışma hayatına ilişkin sorunların yer aldığını, sendikalar tarafından bu konuların tartışıldığını ifade etti. 15 Temmuzdan sonra ise gündemin ülke ve demokrasinin korunması şeklinde değiştiğini, sendikaların ancak 20 gün önce gerçek gündemine dönmeye başladığını belirtti.

ATALAY, tüm siyasi partilerin 2007 ve 2011 seçim beyannamelerinde anayasa değişikliğine yer verdiklerini hatırlattı. Anayasa değişikliği konusunun siyasi çekişmenin dışında tutulması, ülkenin geleceği ve çıkarlarının herkes için öncelik olması gerektiğini ifade etti. Herkesin ihtiyaç duyduğu yeni  anayasanın tüm toplumu kucaklaması gerektiğini belirtti. İktidar ve muhalefetin uzlaşısı, sivil toplum örgütleri ve tüm toplum kesimlerinin sürece katılımı ile Türkiye'nin önünü açacak özgürlükçü yeni bir anayasanın yapılmasını istedi. TÜRK-İŞ’in önceliğinin Türkiye ve güvenlik olduğunun altını çizdi.

ATALAY, kamu sözleşmelerinin yaklaştığını, 157 bin kişinin sözleşmesinin yapılacağını, vergi meselesinin gündeme getirileceğini ve görüşmelerde izlenecek strateji için kamu koordinasyon kurulunun oluşturulduğunu belirtti. 5 ay 29 gün çalışan geçici işçi ve taşeron meselesinin çözülmesi gerektiğini, işçilerin ocak ayında aldığını Aralık ayında da alması gerektiğini, vergi nedeniyle kayıpların olmaması gerektiğini vurguladı.

2017 Asgari ücret görüşmelerini anlatan ATALAY, TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulunun kararlaştırdığı 1600 TL’de ısrarcı olduklarını belirtti. Olacağından fazla bir rakam talep edilmemesine rağmen 1600 TL verilmediği için 1404 TL olarak Hükümet ve işveren tarafından 2017 yılı için belirlenen asgari ücrete TÜRK-İŞ’in imza atmadığını ve muhalefet şerhi koyduğunu vurguladı.  

TÜRK-İŞ’in kıdem tazminatı konusunda yüzde 8.33, 30 günü kırmızı çizgi olarak esas aldığını, bir ay dahi çalışsa tüm işçilerin kıdem tazminatı alması gerektiğini belirtti. Kıdem tazminatının işçinin ve TÜRK-İŞ’in son kalesi olduğunun altını çizdi.

Türkiye’de hala ekmek bulmakta zorluk çekenlerin, ayakkabısız okula giden çocukların bulunduğunu söyleyen ATALAY, TÜRK-İŞ’in temsil ettiği kesimlerin haklarını koruyabilmesi için daha demokratik ve özgür bir Türkiye’ye ihtiyaç olduğunu vurguladı. Irak’ta, Suriye’de ve belli bir coğrafyada ölen insanlar için dünyanın geri kalanının kılını kıpırdatmadığını söyleyen ATALAY, “ülkemizi ve bize bırakılan TÜRK-İŞ emanetini sonuna kadar koruyacağız” dedi.  

 

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 152 153 154 155 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara