13 Haziran 2014 Cuma
7. ULUSLARARASI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONFERANSI 4-7 MAYIS TARİHLERİ ARASINDA İSTANBUL HALİÇ KONGRE MERKEZİNDE YAPILDI
7. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı 4-7 Mayıs Tarihleri Arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezinde Yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın düzenlediği “Yedinci Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı” 4-7 Mayıs 2014 tarihlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı adına İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 45 farklı ülkeden gelen alanlarında öncü bilim insanları, akademisyenler, uzmanlar, bürokratlar katılımıyla gerçekleşti. 


Yerli ve yabancı olmak üzere 104 basın mensubu ile 85 basın kuruluşu tarafından izlenen konferansta TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay bir konuşma yaptı. Genel Başkan konuşmasında kısaca şunlara değindi;

Ülkemiz işgücü piyasasının başat sorunları arasında kayıtdışı istihdam gelmektedir. Kayıtdışı istihdamda geçmiş yıllar ile kıyaslandığında önemli bir azalma görülse de hala yüzde 36,75 seviyesindedir. Bu oranın büyük bölümünü tarım kesiminde çalışanlar oluşturmaktadır. Ücretli ve yevmiyeli olarak çalışan ancak kayıtdışı olanların sayısı 3 milyon 258 bindir. Bu rakamın bir an önce makul bir seviyeye inmesi sorunların çözümünü hızlandıracaktır.

İş kazalarının gerçekleştiği işyerlerinin yüzde 90’ı örgütsüz işyerleridir. Sendikal örgütlenmenin olduğu işletmelerde iş kazaları neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu rakamlar iş sağlığı ve güvenliği konusunda da örgütlenmenin önemini göstermektedir.

Ancak ülkemizde her 10 işçiden sadece biri sendikalı olarak çalışmaktadır. Bunun en büyük sorumlusu muhakkak ülkeyi idare edenlerdir. Ama sendikalar, kitle örgütleri de kendilerini kontrol etmek zorundadır. Bu sorunu sadece hükümetlere yıkmak, kendine pay çıkarmamak gerçekçi olmayacaktır”dedi.

TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara