25 Kasım 2019 Pazartesi
25 KASIM KADINA ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ
TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu "25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'' münasebetiyle bir açıklama yayınladı.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi;
 
“Kadınlara karşı şiddet, toplumsal olarak en çok tolere edilen temel insan hakları ihlalidir.  Kadınlar evde, işyerinde, sokakta, yaşamın hemen her alanında şiddete maruz kalmaktadır. Kadına karşı şiddet, sadece ülkemizde değil dünyanın pek çok yerinde önemli bir sorun alanı olmaya devam etmektedir. Dünyada sosyal, ekonomik, siyasal ve dini güçlerden kaynaklanan bu şiddet, kadını sadece fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel olarak örselemesinin yanı sıra toplumsal yaşam içerisinde engelleyici rol oynamaktadır. Bu durum, kadınların insan hakları ve temel özgürlüklerini de kısıtlamaktadır. 
 
Ülkemizde ise kadınlar, fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddet görmektedir. Namus nedeniyle ortaya çıkan töre cinayetleri ise özellikle ülkemizin belli başlı bölgelerinde yoğun bir şekilde yaşanmakta olup, kadınların hayatına mal olmaktadır.  
 
Dünyada ve Türkiye’de üç kadından biri hayatları boyunca dayak yemekte veya cinsel istismara uğramaktadır. Her yaşta kadın, kanser, sıtma, trafik kazası veya silahlı çatışma gibi sorunlardan çok, erkeklerin uyguladığı şiddet sonucunda sakat kalmakta ya da ölmektedir. 
 
Aile içi şiddete duyarlılık artmakta olmasına rağmen, aile mahremiyetinin bir unsuru olarak görülmesi, sorunların tespit ve çözümünde yol alınmasına engel olmaktadır. Kadınlar benzer şekilde şiddeti işyerlerinde de yoğun olarak yaşamaktadır. Bu durum bireysel bir sorun olmaktan çok, sosyal, ekonomik, örgütsel ve kültürel sorun olarak görülmektedir. 
 
Toplumda ve işyerlerinde kadına karşı şiddete son vermek için sıfır toleranslı yaklaşımlara, acil tedbirlere, önleyici stratejilere ve hedeflere gereksinim vardır. Tüm kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar ve sendikalar yapacakları ortak çalışmalarla şiddete son verilebilir.” 
 
“KADINA KARŞI ŞİDDETİN ORTADAN KALDIRILMASI İÇİN ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ”  OLAN BUGÜN DE BİR KEZ DAHA “KADINA KARŞI ŞİDDETE DUR” DİYORUZ.  
 
TÜRK-İŞ YÖNETİM KURULU
GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 230 231 232 233 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara