18 Mart 2020 Çarşamba
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ
TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu, Çanakkale Deniz Zaferinin 105. Yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı:

Dünya, Çanakkale'de Türk Milletinin kahramanlığına, cesaretine, onurlu direnişine tanıklık etmiştir. Birinci Dünya Savaşı'nın en kritik aşamalarından Çanakkale Savaşları, siyasal ve askeri sonuçlarıyla, Türk Milleti’nin yazgısını ve tarihin akışını değiştirmiştir. 

Çanakkale Savaşları aynı zamanda, donanım üstünlüğünün ve sayısal gücün, savaşı kazanmada tek başına yeterli olamayacağını göstermiştir.

18 Mart 1915'te kazanılan Deniz Zaferi, Çanakkale'yi denizden geçmeyi tasarlayanları düş kırıklığına uğratırken, askerlerimize büyük güç ve moral vermiş, direniş gücünü artırmıştır. Türk askerinin elindeki kısıtlı olanaklara karşın, dünyanın büyük güçlerini denizde bozguna uğratması, 25 Nisan 1915'te başlayan kara savaşlarında da zafere ulaşılmasının yolunu açmıştır.

Türk Milletinin çok sayıda şehit vermesine karşın, Çanakkale'de gösterdiği üstün başarı, millet olma bilincinin güçlendirmiştir. Yurdun farklı bölgelerinden gelen insanlar, Çanakkale'de ortak bir anlayışla hareket etmişler, atalarımızın emaneti vatan toprakları uğruna seve seve şehit olmuşlardır.

Çanakkale Savaşlarının Türk tarihi yönünden en önemli sonuçlarından biri de, Mustafa Kemal Atatürk’ü tarih sahnesine çıkarması olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk, askeri dehası ve üstün komutanlık yeteneğiyle kara savaşlarının zaferle sonuçlanmasını sağlamıştır. Çanakkale’nin ardından Atatürk’ün önderliğinde yürütülen istiklal mücadelesi de, azim, inanç, kararlılık ve kahramanlıkla nihai hedefine ulaşmıştır.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 105. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından değerli bilen tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.”

TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara