26 Eylül 2013 Perşembe
10. ÇALIŞMA MECLİSİ TOPLANDI
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının düzenlediği Çalışma Meclisi 26 - 27 Eylül 2013 tarihlerinde Ankara Bilkent Otelde gerçekleşti.

26 Eylül tarihinde açılışı yapılan Meclisin bu yılki konu başlıkları; Kıdem Tazminatı, Alt İşverenlik (taşeronluk), Özel İstihdam Büroları Aracılığı İle Geçici İş İlişkisi olarak belirlendi. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay Çalışma Meclisine hitaben yaptığı konuşmada bu üç konu hakkındaki görüşlerini özetle şöyle dile getirdi. 
 

Çalışma Meclisinin önemli bir üçlü sosyal diyalog aracı olduğunu vurgulayan Genel Başkan bu Meclisin önceden alınmış kararların onaylandığı bir platform olmaması gerektiğini belirtti. Kıdem tazminatının kurulacak bir fona aktarılması ile ilgili olarak çalışanların geçmişte bu fonlardan çok canının yandığını, bu nedenle mevcut kıdem tazminatı yapısının korunması gerektiğini ancak kıdem tazminatı hakkını alamayanlar için hakların genişletilmesinin şart olduğunu vurguladı.

Genel Başkan konuşmasının devamında özel istihdam büroları aracılığı ile geçici iş ilişkisi konusuna değindi. Çalışma hayatının standartlarını yeterli düzeye getirmeden bu uygulamanın işçi simsarlığına neden olacağını ve bugün taşeron işçilik konusunda nasıl sıkıntı yaşanıyorsa gelecekte özel istihdam büroları konusunda da çok büyük sorunlarla karşı karşıya kalınacağını söyledi.

Alt işverenlik uygulamasının bu ülkenin kanayan bir yarası olduğunu söyleyen Genel Başkan aynı fabrikada aynı işi yapan, aynı mahallede oturan iki işçiden biri işe servis ile gidip gelirken, fazla mesaisini alırken, yıllık iznini kullanırken taşeron işçisinin hasta olmaya bile hakkının olmadığını vurguladı.

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 241 242 243 244 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara